logo-top-1

Odtülüler Anadolu Liselerimiz

Detaylı Bilgi Alın
logo-top-2

Odtülüler
Kurslarımız

Detaylı
Bilgi Alın
Gurur Tablomuz

Mezun Dershane

Daha başarılı bir puan ve sıralamaya ulaşmak isteyen öğrencilerin, tercih yapmadan bir dönem daha çalışarak mezuna bıraktığı süre boyunca tam donanımlı bir destek almaları önerilir. Üniversite hazırlığı özellikle mezun gruplar için psikolojik olarak zorlu bir süreç olduğundan evde bir çalışma rutini oluşturmak daha meşakkatlidir. Bu sebeple Mezun Dershane yardımıyla istenilen hedefe daha emin adımlar atılarak ulaşılabilir.

Sınava hazırlık süreçleri, her açıdan yıpratıcı olan süreçlerdir. Çünkü bu süreçlerde öğrencinin önünde belirsiz olan yollar vardır. Bu yollardan hangilerinde yürünüleceği, öğrencinin bir yıl sonra ne konumda olacağı tam anlamı ile muammadır. Özellikle mezun öğrenciler için bu durum çok daha şiddetlidir. Çünkü bir kere ya da birkaç kere kazanamamış olan öğrenciler, bir daha aynı durumu yaşama ihtimallerini düşündükçe daha çok stres yapmakta, daha büyük kaygılara kapılmaktadır. Bu sebeple mezun dershane seçimi yaparken, öğrenciye katacağı bilgiye ek, sağlayacağı motivasyon da göz önünde bulundurulmalı ve önemsenmelidir. Odtülüler Dershanesi bağlamında mezuna kalan öğrencilere sunulan motivasyonun kaynakları ve yöntemleri şu şekildedir;

  İSİM SOYİSİM

  ŞU ANDA BULUNDUĞU SINIF

  TELEFON

  Mezun Dershane Motivasyonu

  Öncelikle öğrenmeye açık olmayan bir öğrenciye herhangi bir bilgi öğretmek ya da öğrenilen bilgiyi kalıcı kılmak mümkün değildir. Bu sebeple öğrenciye bilgi öğretmeden önce, öğrencinin bilgi öğrenmeyi istemesi sağlanmalıdır. Odtülüler Dershanesi bağlamında öğrenciye karşı takılan yaklaşım türü, öğrenmesi sevdirme ve istetme odaklıdır. Bunun için ise öncelikle öğrencide var olan olumsuz düşüncelerin ve bu düşüncelerin kaynaklarının tespit edildiğini, ardından bunları gidermek için arayış içerisine girildiğini söylemek mümkündür. Bilgiyi sevdirmek, mezun dershane seçimleri açısından dikkat edilmesi gereken önemli bir kriterdir.

  Öğrenciye motivasyon için kurulan cümleler, çoğu zaman öğrenci üzerinde baskı meydana getirmektedir. Bu bağlamda mezun dershane eğitmenlerinin “Sana güveniyorum, başaracaksın.” Gibi cümleler kurmaları ve cümlelerini bunun ile sınırlı tutmaları da oldukça yanlıştır. Bunun yerine öğrenciye güvenildiği, ancak önemli olanın öğrencinin gösterdiği çaba olduğu dile getirilmelidir. Bu sayede öğrenci “Ya başaramazsam?” düşüncesi çerçevesinde, kazandığı güveni kaybetme korkusu içerisine girmeyecektir.

  Öğrencinin çabalarının alkışlanması ihmal edilmemelidir. “Şımarır, ders çalışmaya devam etmez.” Diyerek öğrencinsin başarısını görmezden gelen veliler, öğrencilerde başarıya karşı bir ilgisizlik meydana gelmesine sebebiyet verecektir. Bu sebeple her şeyin dozunda güzel olduğu bilgisi çerçevesinde öğrencinin başarısını takdir etmek, mezun dershane ilişkisini kuvvetlendirecek, öğrenci daha büyük başarılar için çalışma isteğine kavuşacaktır.

  Öğrencilerin mevcut vakitlerinin tamamını ders çalışarak geçirmelerini beklemek büyük bir haksızlıktır. Bu sebeple öğrencinin sosyal aktiviteleri de desteklenmeli, kendisine nefes alma alanı sağlanmalıdır.

  Neden ODTÜLÜLER ?

  En Uygun Mezun Dershane Nasıl Belirlenir?

  Öğrencinin istediği bölüm, puan ve alanına göre çalışma çizelgesi oluşturmak başlıca planlardan biridir. Bunların yanı sıra, öğrencinin günlük ve haftalık çözeceği soru miktarını belirlemek, geliştirmesi gereken ve eksik olduğu konuları saptamak ve en önemlisi disiplin içerisinde bir çalışma rutini oluşturmak gerekmektedir. Bahsedilen programların işin ehli eğitmen ve danışmanlar ile düzenlenmesi adına, Odtülüler Dershanesi bünyesinde bulunan deneyimli ekipler ile çalışılması önerilmektedir. Odtülüler Eğitim Kurumları çerçevesinde öğrencilerin ve mezunların tüm ihtiyaçlarına hitap eden eğitim sistemleri ile hayali kurulan bölüm ve mesleklerle ulaşmak çok daha kolaydır.

   

  Mezun Dershane Motivasyon Uygulamaları

  Mezunların aklından sıkça geçen ‘Gelecek Sefere Daha Başarılı Olmalıyım’ düşüncesi, endişeli hal ve korku durumu hata yapmalarını daha fazla tetikleyerek netlerinde düşüşe ve puan kaybına neden olmaktadır. Bu noktada Mezun Dershane rolü çok büyüktür. Öğrencilere tek başına konu anlatmak ve soru çözdürmekten ziyade, zihnen de başarılı olacaklarına inandırmak son derece önemlidir. Bu süre zarfında her mezunun motivasyon eksikliği yaşaması olasıdır.

  Odtülüler Eğitim Kurumları’nda eğitmenlerin, destek koçlarının ve rehberlik öğretmenlerinin disiplin uygulamaları ve uyandırma zinciri öğrenimi desteklemeleri sayesinde, öğrenci bireysel potansiyelini kavramış olur. Öğrenci bu doğrultuda, bol sayıda deneme çözerek, eksik temellerini tamamlayarak ve son olarak kendine güvenini yükselttiği puanlar ile gözlemleyerek sıkı çalışma temposuna uyum sağlar. Motivasyonu arttıran Mezun Dershane yöntemlerinden bazıları aşağıda belirtilmiştir;

  • Hem üniversite hem bölüm hem de meslek hedeflerini belirlemek,
  • Sınıf ortamında birebir ilgi ve alaka ile soru işaretlerini anında gidermek,
  • Sınav esnasında süreyi çok daha iyi kullanmasını sağlayacak deneme sınavları düzenlemek,
  • Kullanılan her türlü materyali (test kitabı, konu anlatım kitabı gibi) sınav sistemine göre seçmek.
  0312 418 88 58Verimli Ders Çalışma Testi