Sıfırlama Tekniği

Odtülüler Eğitim Kurumları 2008 yılından beri 10 yıldır hizmet veren bir kurumdur. Başarı odaklı bir kurum olduğu için öğrencilerin başarılı olması için farklı ders anlatım yöntemleri ve teknikleri kullanmaktadır. Hafıza geliştirme teknikleri, verimli ders çalışma yöntemleri, sınav kaygısını azaltma yöntemleri, şifreleme yöntemleri, test teknikleri, diksiyon çalışmaları, yaz kampları, motivasyon eğitimleri  ve de sıfırlama tekniği. Pek sıfırlama tekniği nedir?

Sıfırlama tekniği bir dersin tamamen öğrenilmesi sağlamaya yarayan bir tekniktir. Hatasız bir şekilde ve kısa sürede ders öğrenilir. İki farklı teknikle derslerin öğrenimi yapılmaktadır. Aktif çalışma ve sabit çalışma olmak üzere iki farklı teknik uygulanır. Aktif çalışma sözel dersler, sabit çalışma sayısal dersler için kullanılan bir tekniktir. Günlük olarak ders çalışma 5-6 saat çalışmak yeterli olacaktır. Günlük 10 -12 saat değil 5-6 saat verimli çalışarak başarılı olmak çok kolaydır. 5-6 saatlik çalışma şöyle planlanmaktadır. Sözel dersler için kullanılan aktif çalışma tekniğinde öğrenci günlük 1.5- 2 saatini derse çalışarak geçirmektedir.

Aktif çalışmada mantık günde 1.5- 2 saat çalışarak sözel dersleri bir ay gibi bir sürede bitirmektir. Kısa sürede dersler bitirildikten sonra soru çözme kısmına geçirilir. Deneme çözerek bitirilen dersin konu taramaları yapılır. Öğrenci denemede yaptığı yanlışlar için bir not defteri tutmalıdır. Yanlış yaptığı konulara dönerek tekrar okumalıdır. Bu sayede yaklaşık 30-35 deneme sonunda bu şekilde devam edilirse sözel derslerde sorun kalmadan çok iyi bir şekilde tamamlanmış olur. uzun süreye yayıldığında konuların son kısımları iyi hatırlanır, ancak ilk bölümler unutulmuş olur. Ancak sıfırlama tekniğinde aktif çalışma tekniğinde 1-2 ay gibi bir sürede bir ders hatasız bir şekilde bitirilir. Denemeler ve soru çözümleriyle konu tamamen biter.

Sabit çalışma tekniği ise sayısal dersler için uygulanır. Sabit çalışmada günlük 3.5- 4 saat bir sayısal dersin öğrenilmesi için yeterlidir. Konu anlatımından sonra çözümlü soru bankasıyla başlanır. Çözümlü sorularla basit konular için 250-300 soru, zor sorular için 450-500 soru çözmek gerekir. Böylece birçok soru çeşidi görülmüş olur. Çok fazla soru çeşidiyle karşılaşmak ve soru çözmek öğrencilerin dersi tamamen öğrenmesini sağlar.